top of page

Zaklatás I. – Mit tehetsz, ha félelemben tartanak?

  • Szerző képe: dr. K. Tóth Fanni
    dr. K. Tóth Fanni
  • márc. 10.
  • 2 perc olvasás

A zaklatás bárkivel megtörténhet, volt házastársak vagy élettársak között, munkatársak, szomszédok, ismerősök, sőt teljesen idegenek által is elszenvedhetjük azt. A folyamatos hívások, fenyegető üzenetek, mások követése vagy a magánéletbe való beavatkozás komoly jogi és pszichológiai következményekkel járhat.

 

Büntető Törvénykönyv 222. §-a szerint büntetendő cselekménynek minősül, ha valaki rendszeresen háborgatja, félelemben tartja vagy fenyegeti a másikat, amely súlyosabb esetekben akár két év szabadságvesztéssel is büntethető.

 

Az áldozatok többféle jogi lépést is tehetnek a védelmük érdekében. Fontos az összes bizonyíték megőrzése, beleértve az üzeneteket, e-maileket vagy bármilyen fenyegető tartalmú kommunikációt.  Hasznos lehet hang- vagy videófelvételeket készíteni, valamint tanúk bevonása is erősítheti az ügyet. Amennyiben a zaklatás rendszeressé vagy adott esetben tartóssá válik, mindenképpen érdemes jogi úton fellépni a zaklatótokkal szemben! Ezen fellépés elsődleges módja lehet, ha a zaklató személyt egy ügyvéd írásban felszólítja, hogy hagyja abba és a jövőben tartózkodjon a jogellenes magatartásoktól. Súlyosabb esetben pedig a zaklató feljelentésére is sor kerülhet és akár távoltartást is lehetséges vele szemben kérni egy büntetőeljárás keretében. A távoltartással a későbbiekben még részletesen foglalkozunk.

 

A jogi lépések mellett ne hagyd figyelmen kívül a lelki terheket sem! A zaklatás komoly pszichológiai hatással lehet rád, ezért érdemes szakember segítségét kérni a trauma feldolgozásához.

 

Ami viszont a legfontosabb: ha zaklatás áldozata vagy, ne maradj csendben és ne habozz segítséget kérni! Van jogi védelem, nem vagy egyedül!



Ha önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívja az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon. Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.

SZERZŐINK

TF.png

dr. K. Tóth Fanni
ügyvéd

Büntetőjog, adatvédelem, AI

SZB.jpg

dr. Szombath Bence
ügyvéd

Polgári peres képviselet, kereskedelmi jog, védjegy

Szeretnék értesítést kapni a legfrissebb cikkekről.

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest

Szeretnél elsőkézből hozzáférést kapni a legfrissebb jogi anyagainkhoz?

© 2025 by LAW Minutes. All rights reserved. | Adatkezelési TájékoztatóImpresszum

bottom of page